U Bibliji, stih iz Mihej 6:8 podsjeća nas da “ljubimo milost.” Ova jednostavna, ali duboka istina nosi težinu transformacije u našim brakovima i odnosima. Svi imamo svoje najgore trenutke i ako bismo bili suđeni samo prema njima, svi bismo se suočili s odbacivanjem. U braku ćemo neizbježno naići na nedostatke jedan drugoga. Naš pristup tim nesavršenostima značajno će utjecati na intimnost koju možemo ili želimo postići. Ako osuđujemo jedan drugog zbog naših krivih postupaka, to može stvoriti udaljenost, dok milost potiče bliskost.
Zaljubiti se u Milost
Pravo prihvaćanje milosti znači postati njen najveći zagovornik. Nismo pozvani samo pokazivati milost; pozvani smo i da je cijenimo. Ovaj biblijski koncept obuhvaća oprost i odanost—postojanost koja odražava Božju ljubaznost prema nama. Što znači zaljubiti se u milost? To znači cijeniti kako se ona primjenjuje na naše živote i naše odnose. Milost je dar; bez nje bismo bili izgubljeni. Ona nam omogućuje da se približimo drugima, znajući da smo i sami nesavršeni, ali da nam je oprošteno.
U praktičnom smislu, milost se manifestira u našim svakodnevnim interakcijama. Razmislite o supruzi (ili sebi) koja je slučajno oštetila novi automobil. Umjesto ljutnje, suprug joj može ostaviti poruku: “Draga moja, zapamti da volim tebe, a ne auto.” Ovo ilustrira srž milosti—prioritiziranje ljubavi nad materijalnim gubitkom.
Izgradnja intimnosti kroz Milost
Prepoznavanje naših obostranih nesavršenosti ključno je za održavanje intimnosti. Presudna ocjena može biti laka, ali uništava povezanost. Umjesto toga, prihvatimo istinu da “milost pobjeđuje nad osudom” (Jakov 2:13).
Ovaj tjedan, razmislimo o milosti. Odrazimo se na dar Božje milosti u našim životima i nastojimo je proširiti na našeg supružnika i druge. Zapamtite frazu “Milost pobjeđuje nad osudom” i dopustite da ona preoblikuje vaše razumijevanje ljubavi i oprosta u vašem odnosu.
Tekstovi su nadahnuti knjigom Devotions for a Sacred Marriage, Gary Thomas